15. jaanuaril kell 16.15-17.45 annab Jyväskylä Ülikooli organisatsioonikommunikatsiooni professor Vilma Luoma-aho ingliskeelse avaliku loengu „Mõtlemisvead kui tagauks valeinfole” („Cognitive Biases as Vulnerabilities for Misinformation”). Loeng toimub Lossi 36 õppehoone ruumis 205 ja Zoomis.
Väärinfo on alati eksisteerinud, kuid tänu uutele tehnoloogiatele, nagu masinõpe ja suured keelemudelid, näib valeinfo nüüd väga usutav ja levib kiiremini kui kunagi varem. Kuigi väärinfo ei ründa alati otseselt demokraatiat, võib see õõnestada usaldust üksikisikute ja institutsioonide vastu, mis on demokraatiliste ühiskondade toimimise seisukohalt eluliselt oluline. Üks faktor, mis inimeste uskumusi ja otsuseid mõjutab, on kognitiivsed nihked ehk kõrvalekalded loogilisest mõtlemisest. Tavaliselt inimesed ei teadvusta tajuvigu ja see võib panna neid tagasi lükkama nõuandeid ja abi, mis võiks neid otsuste tegemisel toetada.
See loeng keskendub infomõjutustegevuste vähem uuritud aspektile: millised tegurid sihtrühma hoiakutes ja mõtetes muudavad nad mõjutamisele haavatavaks? Uuringud näitavad, et paljud tajuvead on omavahel seotud, kuid kõige rohkem on uuritud kinnituskalduvust. Kognitiivsed nihked mõjutavad ka valeinfo tajumist, mistõttu on oluline mõista nende toimet ühiskonna turvalisusele.
Dr. Vilma Luoma-aho on organisatsioonikommunikatsiooni professor ning prodekaan hariduse alal Jyväskylä Ülikooli äri- ja majandusteaduskonnas, Soomes. Dr. Luoma-aho on avaldanud mitmeid raamatuid ja artikleid juhtivates kommunikatsiooniajakirjades, keskendudes digitaalsetele sidusrühmadele ja uutele mõjutusvormidele. Ta kuulub ka maailma juhtivate kommunikatsiooniekspertide eliitkogukonna Arthur W. Page Society (New York) usaldusisikute nõukokku. Dr. Luoma-aho on tuntud kaasahaarava sisu poolest, ta õpetab ülikoolides ja viib läbi juhtimiskoolitusi Soomes, Norras ja Saksamaal ning nõustab erinevate sektorite organisatsioone, kuidas vastata digitaalsete sidusrühmade uutele ootustele. Soomes juhib ta kaitseministeeriumi alluvuses tegutseva MATINE võrgustiku sotsiaalteaduste üksust. Tema praegune projekt AIDEMOC, mida rahastab Soome Teadusnõukogu, uurib valeinfot ja tehisintellekti pahatahtlikku kasutamist demokraatia kahjustamiseks.